تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغ کلیکی چیست؟

تبلیغ کلیکی یک مدل تبلیغات آنلاین است که در آن افراد تبلیغات محصولات و یا خدمات خود را در انواع پلتفرم‌های موتور جستجو مانند Google Ads انجام می‌دهند و هر بار که کسی روی آن کلیک کند، تبلیغکنندگان باید هزینه‌‌ای را پرداخت کنند.

تبلیغات موتور جستجو یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغ PPC به شمار می‌آیند. درواقع موتورهای جستجو اولین راهی هستند که افراد و مخاطبان می‌توانند با استفاده از آن‌ها، محصولات و خدمات موردنظرشان را جستجو کنند. بنابراین، زمانیکه مخاطبان فعال به دنبال آنچه که تجارت شما ارائه می‌دهد هستند، تبلیغات کلیکی فرصتی برای فروش شما فراهم خواهند کرد و این موضوع منجر به افزایش ترافیک وبسایت نیز خواهد شد. بهطورکلی تبلیغ کلیکی در افزایش ترافیک و فروش تاثیر به‌سزایی دارد.

PPC مخفف چیست؟

PPC مخفف pay-per-click یا همان پرداخت بهازای هر کلیک است. به عبارت دیگر تبلیغکنندگان با استفاده از این روش تبلیغاتی فقط زمانی باید مبلغی بپردازند که کاربران روی تبلیغات کلیک کنند.

تفاوت PPC با CPC

همانطور که عنوان کردیم تبلیغ PPC یک روش تبلیغاتی است که تبلیغکنندگان در ازای هر کلیک باید مبلغی را بپردازند. در مقابل، CPC که مخفف Cost Per Click است، به هزینه‌‌ای اشاره دارد که تبلیغ‌کننده باید بهازای هر کلیک کاربر بپردازد. بنابراین، CPC هزینه‌‌ای است که بهازای هر کلیک در تبلیغات PPC باید پرداخته شود.

به عبارت دیگر می‌توان گفت، PPC یک کانال یا رویکرد بازاریابی خاص است، در حالی که CPC یک سنجش عملکرد به شمار می‌رود. اگر می‌خواهید میزان عملکرد کمپین تبلیغ PPC خود را دریابید، با اندازهگیری CPC شروع کنید. سپس با تیم فروش خود صحبت کنید تا بفهمید چه تعداد از این کلیک‌ها به لیدهای واجد شرایط تبدیل می‌شوند.

کاربرد تبلیغات کلیکی

مشاغل از تبلیغ PPC برای اقداماتی مانند هدایت ترافیک، فروش محصولات و یا پرسیدن سوالاتی از مخاطبان هدف خود استفاده می‌کنند. پلتفرم‌های معمول PPC، هدفگذاری‌ها را به شکل ویژه و عمیقی انجام می‌دهند. به عبارت دیگر، این پلتفرم‌ها به شما امکان می‌دهند تبلیغاتتان را در معرض دید کسانی قرار دهید که متناسب با مخاطبان مدنظر شما هستند.

تبلیغ PPC فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا در زمانی که افراد به دنبال کسبوکاری مانند کسبوکار شما هستند، به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنید. در چنین شرایطی شما می‌توانید همزمان داده‌ها و اطلاعاتی جمعآوری کنید که به بهبود کارایی کانال تبلیغاتیتان در طول زمان کمک خواهد کرد.

انواع تبلیغات کلیکی

اکنون که متوجه شدید تبلیغ کلیکی چیست و چه کاربردی دارد، بیایید نگاهی به انواع تبلیغات کلیکی بیندازیم:

  • بازاریابی جستجوی پولی
  • تبلیغات بنری یا نمایشی
  • تبلیغات شبکه‌های اجتماعی
  • تبلیغات هدفگذاری مجدد
  • بازاریابی وابسته
  • تبلیغات همسان
  • پوشنوتیفیکیشن
  • تبلیغات درون برنامهایی
  • تبلیغات ویدیویی کلیکی

مزایای تبلیغات کلیکی

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک می‌تواند روشی مقرون به صرفه برای هدایت ترافیک به وبسایت شما باشد. در ادامه برخی مزایای تبلیغات کلیکی را ذکر می‌کنیم:
روشی مقرون به صرفه: از آنجا که تبلیغکنندگان فقط زمانی باید هزینه‌‌ای پرداخت کنند که یک کاربر واقعاً به وبسایت آن‌ها دسترسی پیدا و روی تبلیغ کلیک کند، تبلیغات کلیکی می‌تواند روشی مقرو‌ن‌به‌صرفه باشد.
روشی هدفمند: شما می‌توانید مخاطبان خود را با توجه به اطلاعات جمعیتی مانند مکان، زبان و دستگاهی که استفاده می‌کنند، انتخاب کنید.
قابلیت اندازهگیری: کمپین‌های PPC می‌توانند برای سنجش دقیق اثربخشی تبلیغاتتان روشی موثر باشند. شما می‌توانید بر اساس نتایج آن‌ها، داده‌های موردنظرتان را جمعآوری و عملکردتان را اندازهگیری کنید.
قابلیت برنامه ریزی: درحالیکه که کمپین‌های خود را اجرا می‌کنید، همزمان می‌توانید تنظیمات مورد نظرتان را اعمال کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را به دست آورید.
ارائه منابع آموزشی: دوره‌های آموزشی آنلاین تبلیغات کلیکی برای کمک به پیشرفت مهارت‌های شما در این زمینه وجود دارند که اغلب رایگان هستند.
بازدهی سریع: تقریباً بلافاصله پس از انجام تبلیغات کلیکی می‌توانید تأثیر تلاش‌های خود را مشاهده کنید. درحالیکه تاکتیک‌های ارگانیک بهینهسازی موتور جستجو ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا بتوانند تغییرات موثری ایجاد کنند.

معایب تبلیغات کلیکی

برخی از معایب تبلیغات کلیکی عبارتند از:
کمپین‌های PPC نیاز به صرف وقت و انرژی دارند. بعد از تنظیم کمپین‌های PPC باید برای بهینهسازی و پیشرفت آن‌ها وقت بگذارید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
برای راهاندازی کمپین‌های موثر ممکن است به برخی تمرینات و مهارت‌ها نیاز داشته باشید. بسیاری از مشاغل استفاده از آژانس تخصصی را انتخاب می‌کنند.
برخلاف برخی روش‌های بازاریابی، شما باید بودجه‌‌ای را برای فعالیت‌های PPC اختصاص دهید.
کلیک‌ها و بازدیدهای PPC همیشه هم منجر به فروش نمی‌شوند و تبلیغات شما باید کاربر را متقاعد کند تا پس از رسیدن به وبسایت شما، روی تبلیغ کلیک کنند.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *