سئو چیست؟

سئو چیست؟

سئو چیست؟

SEO مخفف «بهینه سازی برای موتور جست­و­جو» است. به زبان ساده‌تر، سئو به معنای روند بهبود سایت شما برای بهینه­سازی سایت و افزایش دید آن در جست­و­جوهای مرتبط است. هرچه صفحات شما در نتایج جست­و­جو بهتر دیده شوند، احتمال جلب­توجه مشتریان موجود و جذب مشتریان احتمالی به سمت تجارت شما بیشتر خواهد شد.

سئو چگونه کار می‌کند؟

موتورهای جست­و­جو مانند گوگل و بینگ برای خزیدن صفحات در وب از ربات‌ها استفاده می‌کنند. این ربات‌ها از سایتی به سایت دیگر می‌روند، اطلاعات مربوط به صفحات را جمع­آوری می‌کنند و آن‌ها را در یک ایندکس قرار می‌دهند. در مرحله بعدی، صفحات موجود در ایندکس با در نظر گرفتن صدها فاکتور یا سیگنال‌های رتبه­بندی توسط الگوریتم‌ها آنالیز می‌شوند تا تعیین شود کدام صفحات باید در نتایج جست­و­جو برای یک کوئری مشخص نشان داده شوند.

اهمیت سئو

SEOیک بخش اساسی در بازاریابی دیجیتال است، زیرا افراد با هدف یافتن اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات موردنظرشان، سالانه تریلیون‌ها جست­و­جو انجام می‌دهند. جست­و­جو، اغلب منبع اصلی ترافیک دیجیتال برای برندها محسوب می‌شود و سایر کانال‌های بازاریابی را تکمیل می‌کند. بیشتر دیده شدن و رتبه­بندی بالاتر در نتایج جست­و­جو نسبت به رقیبان­تان تواند در نتیجه کار شما تأثیر به‌سزایی داشته باشد.

طبق آمار حدود ٪۶۰ از کل ترافیک در وب از طریق جست­و­جوی گوگل شروع می‌شود و اگر ترافیک سایر موتورهای جست­و­جوگر معروف مانند بینگ، یاهو و یوتیوب را با هم جمع کنید حدود ۷۰.۶٪ از کل ترافیک وب­سایت‌ها ناشی از موتورهای جست­و­جو است.

با این حال، نتایج جست­و­جو طی چند سال گذشته در حال تکامل بوده‌‌اند تا بتوانند به کاربران پاسخ مستقیم و اطلاعات بیشتری ارائه دهند. علاوه­براین، توجه داشته باشید که ویژگی‌هایی مانند نتایج غنی و پانل‌های علمی در نتایج جست­و­جو می‌توانند قابلیت مشاهده را افزایش دهند، باعث بهینه­سازی سایت­تان شوند و در نتایج جست­و­جو، اطلاعات بیشتری درمورد برند شما به کاربران ارائه دهند.

انواه سئو (کلاه سفید/سیاه/خاکستری)

  • سئو کلاه سیاه

اصولاً سئو کلاه سیاه توسط افرادی مورد استفاده قرار می­گیرد که به بازگشت مالی سریع­تر، بیشتر از سرمایه­گذاری بلند مدت اهمیت می‌دهند. سئو کلاه سیاه ممکن است سئو غیر­اخلاقی یا spamdexing نیز نامیده شود، زیرا از راه‌های غیرقانونی و خلاف اصول سئو، رتبه سایت را افزایش می‌دهد. درواقع سئو کلاه سیاه می­تواند باعث ممنوعیت وب­سایت شما در موتورهای جست­و­جو شود. البته افرادی که از تاکتیک‌های این نوع سئو استفاده می‌کنند و معمولاً روی روش‌هایی با بازدهی بالا و سریع متمرکز هستند، خطر ممنوعیت موتورهای جست­و­جو را تاحدودی قبول ندارند.

  • سئو کلاه سفید

  • در میان انواع سئو، سئو کلاه سفید به روشی از بهینه­سازی موتور جست­و­جو اشاره دارد که متمرکز بر مخاطبان است و به طور کامل و واقعی از قانون‌ها و خط­مشی‌های موتورهای جست­و­جو پیروی می‌کند. درواقع سئو کلاه سفید، به هر عملی گفته می‌شود که باعث بهبود رتبه­بندی جست­و­جو در صفحه نتایج موتور جست­و­جو (SERP) شود و در عین­حال از تاکتیک‌هایی استفاده می‌کند که با شرایط و ضوابط موتورهای جست­و­جو مطابقت دارد. تولید محتوای با کیفیت، تمرکز بر روی کلمات کلیدی مرتبط، استفاده از کلمات کلیدی در عناوین و متادیتاها، زمان بارگیری سریع صفحه و ایجاد لینک‌های معتبر، برخی از تاکتیک‌های سئو کلاه سفید هستند.به­طور­کلی Seo White Hat به عنوان سئو اخلاقی شناخته می‌شود و اصولاً توسط کسانی استفاده می‌شود که قصد دارند روی وب­سایت­شان یک سرمایه­گذاری بلند مدت کنند.

  • سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری که به نوعی بین سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید است، مجموعه استراتژی و تکنیک‌هایی است که به­طور­کلی قوانین و شرایط موتورهای جست­و­جو را رعایت نمی‌کند اما بیش‌تر از سئو کلاه سیاه قابل­قبول است. به طور کلی، روش‌ها و تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری نه در گروه کلاه سیاه و نه در کلاه سفید قرار می‌گیرند. زیرا برای بهبود رتبه­بندی سایت شما از روش‌های فنی قانونی استفاده می‌کند، اما از نظر اخلاقی مشکوک به نظر می‌رسد و ممکن است روزی به کلاه سیاه تبدیل شود. اما چنانچه سئو کلاه خاکستری را به روشی درست انجام دهید، می­تواند برای شما موثر و کارآمد باشد.

مراحل سئو

 در این بخش مراحل کلی بهبود رتبه­بندی موتورهای جست­و­جو را ذکر کنیم:

مرحله ۱: لیستی از کلمات کلیدی ایجاد کنید

مرحله ۲: صفحه اول گوگل را تجزیه و تحلیل کنید

مرحله ۳: چیزی متفاوت یا بهتر ایجاد کنید

مرحله ۴: URL‌ها را کوتاه و توصیفی نگه دارید

مرحله ۵: بهینه­سازی سئو را روی صفحه پیاده­سازی کنید

مرحله ۶: تصاویر خود را بهینه کنید

مرحله ۷: مطالب خود را عالی جلوه دهید

مرحله ۸: بک­لینک‌هایی به صفحه خود بسازید

مرحله ۹: محتوای خود را بهبود بخشیده و به­روز کنید

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *